Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości w Kłodzku, Kłodzko

Narodowe Święto Niepodległości w KSP

103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę świętowaliśmy trochę inaczej niż zazwyczaj, nie było uroczystej akademii, ale nikt nie zapomniał o tym wielkim wydarzeniu. Uczniowie wykonali plakaty, które zostały wyeksponowane na szkolnych korytarzach. Przygotowano również narodowe, biało-czerwone kokardy – symbol patriotyzmu – który Polacy, w ważnych dla kraju momentach, nosili z dumą. Jest to manifestacja przynależności do narodu polskiego. Dlatego delegacja uczennic przypinała takie kokardy nauczycielom, pracownikom Szkoły i innym uczniom. W przeddzień Święta Niepodległości nauczyciele historii na lekcjach przypominali swoim wychowankom o tym szczególnym dla Polski i Polaków święcie.

Aneta Ćwik, Joanna Midura – nauczycielki historii w KSP


Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918).

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiegne 11 listopada 1918 roku, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 roku, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.