Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości w Kłodzku, Kłodzko

Relacja z wernisażu Niepodległa jest kobietą i finału projektu Przez 100 dni dla Niepodległej

W historycznej oprawie wnętrza biblioteki Muzeum Ziemi Kłodzkiej i w gronie wyjątkowych gości sfinalizowaliśmy kilkumiesięczne działania młodzieży i nauczycieli Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, poświęcone 100-leciu odzyskania niepodległości i 100-leciu równouprawnienia Polek.

28 listopada b.r., czyli w sto lat od wydania w odrodzonej II RP dekretu o uzyskaniu czynnych i biernych praw wyborczych przez Polki, liczna grupa uczniów i zwiedzających mogła wysłuchać wypowiedzi uczestniczek projektu Niepodległa jest kobietą, które zaszczyciły nas swoją obecnością na wernisażu. Były to: Jaga Hupało, Krystyna Oniszczuk-Awiżeń, Łada Ponikowska, Marta Zilbert i Joanna Stoklasek-Michalak.

W wernisażu udział wzięli  także: Starosta Powiatu Maciej Awiżeń, który odtworzył nagrania przesłane przez honorowe patronki i uczestniczki projektu – Małgorzatę Kidawę-Błońską i Monikę Wielichowską, Damian Ślak z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta, Marek Królikowski z grupą Detektywów Przeszłości, gościnny kustosz muzeum i pracownice MZK oraz dyrektor Ireneusz Ręczkowski, który z rąk Jagi Hupało dla szkoły otrzymał oryginalny prezent. Kolejnym prezentem dla szkoły była, nadesłana przez uczestniczkę ankiety Niepodległa jest kobietą, Annę Kowalczyk, jej najnowsza książka Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich, której fragment, odnoszący się do akcji naszej młodzieży, odczytała Małgorzata Załupka, organizatorka wernisażu i współkoordynatorka projektu. Wysiłki organizatorki czynnie wspierali: współkoordynator projektu, Marek Królikowski, bibliotekarka, Joanna Chodzin i młodzież KSP.

Impreza została sfilmowana przez Piotra Kramnika z TVKlodzka (relacja dostępna na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=ay4teaLUiNw ).

Zapraszamy w grudniu 2018, czyli przed końcem obecnego Roku Praw Kobiet,  do odwiedzenia wystawy Niepodległa jest kobietą i uważnego wczytania się w wypowiedzi  uczestniczek projektu. Są wśród nich naukowczynie, posłanki, artystki, dziennikarki, animatorki kultury i zawodniczki – kobiety sukcesu. Zachęcamy również do skorzystania ze scenariusza lekcji wychowawczej, opracowanego przez Annę Kowalczyk (informacje na stronie: https://brakujacapolowadziejow.pl).

Małgorzata Załupka i uczestnicy projektu