Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości w Kłodzku, Kłodzko

Psycholog

           Witam. Nazywam się Katarzyna Polaszczyk i pełnię funkcję psychologa szkolnego w Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości. Na terenie szkoły jestem codziennie (gabinet 415) od godziny 8.00 do godziny 13.00. Chciałabym krótko przedstawić wam na czym polega moja praca.

           Każda rozmowa objęta jest tajemnicą, ponieważ obowiązuje mnie etyka zawodu. Nie obawiaj się więc, że ważne dla ciebie sprawy dotrą do osób trzecich. Podjęcie decyzji o rozmowie ze mną mogą utrudniać funkcjonujące w naszym społeczeństwie przekonania dotyczące pracy psychologa. Między innymi mylne założenie, że korzystanie z pomocy specjalisty jest powodem do wstydu, jak również to, że psycholog zajmuje się głównie chorobami psychicznymi (tym zajmuje się lekarz psychiatra). Innym mitem jest przekonanie, że psycholog jest jasnowidzem i potrafi czytać w myślach. W rzeczywistości podczas zwykłej rozmowy nikt nie jest w stanie odczytać twoich myśli, ani odkryć skrywanych przez ciebie sekretów, dopóki sam/sama o nich nie powiesz. Innym stereotypem dotyczącym tego zawodu jest przekonanie, że ta praca polega przede wszystkim na doradzaniu. Podczas spotkań ze mną nie dostaniesz gotowych rozwiązań, jestem osobą, która będzie ci towarzyszyć w ich poszukiwaniu, a jeśli znajdziemy ich kilka to i tak ty zdecydujesz z którego skorzystasz. I nie oczekuj tego, że będę potrafiła przewidzieć dokładną przyszłość – to kolejny mit. Niektórzy zakładają, że powinnam wiedzieć dlaczego ktoś zachował się w określony sposób. Jednak w praktyce wygląda to tak, że mogę jedynie na podstawie zdobytej wiedzy postawić kilka hipotez, czyli przypuszczeń dotyczących czyjegoś postępowania. Jeśli obawiasz się, że zawsze podczas rozmowy analizuję drugą osobę pod kątem psychologicznym, to zapewniam cię, że jest to niemożliwe, ponieważ ku temu służą przede wszystkim testy psychologiczne. Istnieje również przekonanie, że osoba pracująca w tym zawodzie nie ma własnych problemów i powinna sobie ze wszystkim świetnie radzić. Błąd – psycholog tak samo jak każdy inny człowiek ma prawo mieć problemy i trudne chwile w życiu. Jeszcze jedna ważna kwestia – psycholog to nie psychoterapeuta – nie zajmuję się długoletnią, głęboką terapią. Aby móc wykonywać taką pracę musiałabym przejść odpowiednie szkolenie, które trwa z reguły kilka lat. Zazwyczaj najsilniejszy opór występuje przed pierwszym spotkaniem, jednak mam nadzieję, że powyższe informacje rozwieją twoje wątpliwości. Rozmowa ze mną nie jest zobowiązaniem do systematycznych spotkań – to ty zdecydujesz, kiedy je zakończysz.

           Zapraszam na spotkanie ze mną, jeśli uznasz, że chcesz dokonać zmian w swoim codziennym funkcjonowaniu. Może to dotyczyć budowania satysfakcjonujących relacji z innymi osobami, radzenia sobie z trudnymi emocjami, konfliktami oraz wszystkimi doświadczeniami, które mogą budzić w tobie niepokój i obawy. Przyjdź, jeśli poszukujesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania i chcesz rozwijać własną osobowość; odkrywać i doskonalić potencjał, kreatywność, czy też twórcze myślenie. Jestem tutaj po to, aby ci ułatwić lepsze postrzeganie i rozumienie siebie oraz innych. Zapraszam na rozmowę również wtedy, kiedy z jakiegoś powodu martwisz się o osobę z bliskiego otoczenia i szukasz dla niej pomocy.

           Raz w miesiącu zamierzam umieszczać materiały o tematyce psychologicznej na stronie internetowej szkoły. Zainteresowanych zapraszam do czytania.

 

mgr psychologii Katarzyna Polaszczyk

 

Materiały o tematyce psychologicznej zostały już umieszczone na stronie bloga Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości.